5 mýtů o těhotenské cukrovce (jak to bylo kdysi a jak je to teď)

Team DiaMáma – Mgr. Lucie Guilleminot | 13.6.2024

Těhotenská cukrovka je pro maminky složitým obdobím. A to i bez zbytečných mýtů, které o těhotenské cukrovce v dnešních dnech kolují. S jakými mýty se můžete setkat a jak to s nimi ve skutečnosti je?

5 mýtů o těhotenské cukrovce (jak to bylo kdysi a jak je to teď)

Generační rozdíly se netýkají jen názorů na výchovu a výživu dětí, ale také těhotenské cukrovky. Od svých příbuzných a známých tak můžete často slyšet věty, které vás možná přivádějí k pochybám, zda to s tou dietou nepřeháníte a zda nejste příliš ovlivněná radami z internetu. Pojďme si vysvětlit nejčastější mýty.

1. mýtus o těhotenské cukrovce

„Za nás se těhotenská cukrovka tak moc neřešila, teď to moc hrotíte.“

V době, kdy byly těhotné naše maminky, bylo v ČR mnohem méně diabetiků. Neměli jsme takové znalosti, informace a studie. Dnes již víme, že neléčená těhotenská cukrovka u matky nejen zvyšuje pravděpodobnost, že u matky propukne v dřívějším věku cukrovku 2. typu, ale působením vysokých hladin krevního cukru má také negativní vliv na zdraví dítěte, a to nejen v oblasti diabetu, ale také obezity a dalších metabolických onemocnění. 

Vysoké hladiny glukózy procházejí placentou k plodu, kdežto mateřský inzulin ne, a dítě tam musí vyrovnávat tyto hladiny tvorbou vlastního inzulinu. Inzulin je anabolický hormon – způsobuje, že dítě nepřirozeně více roste, a to jak jeho tukové zásoby, tak také kosti, svaly atd. Dochází tak ke známému jevu, a to že se ženám s neléčenou cukrovkou rodí velké děti. Méně známý je však fakt, že tyto děti mají zároveň neadekvátně málo vyvinuté některé orgány, po porodu tak bojují např. s dýchacími potížemi a dalšími zdravotními komplikacemi.

Tomuto problému se dá předcházet včasnou diagnostikou, a proto bylo v roce 2009 zavedeno doporučení plošně testovat všechny těhotné ženy na výskyt těhotenské cukrovky. Máme tak velkou výhodu oproti některým zemím jako je např. Velká Británie, kde se na proběhlou těhotenskou cukrovku přijde až zpětně po porodu při potížích dítěte, protože se na ni testují jen tzv. rizikové těhotné.

2. mýtus o těhotenské cukrovce

„Nejsi tlustá a cukrovku nemáme v rodině, nemůžeš mít těhotenskou cukrovku, tak nemusíš na test chodit.“

Diabetes 2. typu má řadu příčin, mezi které se řadí také obezita a nezdravý životní styl. Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus = GDM) ale vzniká především pod vlivem těhotenských hormonů. A i když je pravda, že vyšší riziko výskytu je u obézních a starších žen, může se GDM projevit u všech těhotných žen – štíhlých, sportujících i zdravě se stravujících. Jediný způsob, jak potvrdit, že se vás těhotenská cukrovka netýká, je správně provedený orální glukózový toleranční test (oGTT).

5 mýtů o těhotenské cukrovce (jak to bylo kdysi a jak je to teď)

3. mýtus o těhotenské cukrovce

„V minulosti došlo ke snížení hodnot při testu na těhotenskou cukrovku, a proto ji teď má každá druhá těhotná.“

Odpůrci plošného testování upozorňují na fakt, že při oGTT u těhotných jsou za nadlimitní považovány již hodnoty lačné glykemie od 5,1 mmol/l, zatímco u netěhotných od 5,6 mmol/l. Ke snížení tohoto limitu skutečně došlo na přelomu let 2013/2014, nicméně se to stalo po důkladném uvážení na základě rozsáhlé studie. Tato studie známá jako HAPO sledovala u 25 tisíc žen zdravotní důsledky zvýšených hodnot glykemií na zdraví žen a jejich dětí po porodu. Bylo zjištěno, že již hodnoty od 5,1 mmol/l zvyšují rizika zdravotních potíží u matek a dětí, a to bylo pádným argumentem pro změnu limitu lačné hodnoty.

Co odpůrci často nepřiznají je, že zároveň ale došlo ke zvýšení obou limitů po vypití roztoku glukózy, a tedy větší benevolenci k hodnotám tzv. postprandiálním, tj. po jídle. Sledováním počtu těhotných v diabetologické ambulanci U Apolináře bylo vypozorováno, že úpravou hodnot se nezvýšil počet těhotných s diagnózou těhotenské cukrovky, jen se zpřesnila diagnostika, a těhotenská cukrovka se tak stále týká přibližně 18 % těhotných žen jako před změnou.

4. mýtus o těhotenské cukrovce

„Babička má taky cukrovku a nedrží tak přísnou dietu jako ty.“

Je nutné rozlišovat diabetes 2. typu a těhotenskou cukrovku. Zatímco cukrovka 2. typu má vliv jen na danou osobu, těhotenská cukrovka ovlivňuje navíc vývoj nenarozeného dítěte. 

Ačkoliv se dieta při GDM co do příjmu sacharidů a hlídání složení potravin může zdát přísnější, dovoluje bohatší příjem stravy v jiných oblastech. Výhodou u těhotenské cukrovky je, že není omezen příjem tuků (v rámci rozumných mezí) a snížený příjem sacharidů tak lze kompenzovat právě vyšším příjmem tuků, aby těhotná neměla hlad a aby měla dostatečný příjem živin. 

5 mýtů o těhotenské cukrovce (jak to bylo kdysi a jak je to teď)

5. mýtus o těhotenské cukrovce

„Porodem těhotenská cukrovka končí a můžu se vrátit ke svým původním návykům.“

Bez těhotenství skutečně není možné mít těhotenskou cukrovku. Nicméně u 30-60 % žen, které měly těhotenskou cukrovku, hrozí do 5 let po porodu vyšší riziko propuknutí cukrovky 2. typu. To, zda propukne či ne záleží mimo jiné také na tom, jaká bude strava a životní styl ženy po porodu. 

Maminky po GDM by se proto měly snažit o pokračování v racionálním jídelníčku i po porodu. Nebývá již nutné držet přísnou dietu, nedoporučuje se ale vrátit se k případnému nekvalitnímu stravování. Dostatečnou pohybovou aktivitu je možné pokrýt procházkami s kočárkem/nosítkem/šátkem. Péče o dítě je časově i fyzicky náročná, proto jsou spánek, odpočinek a regenerace obtížné, snažte se ale nesahat po sladkostech jako řešení únavy. Neváhejte požádat své okolí o pomoc, abyste mohla pečovat o své zdraví.

Těhotenská cukrovka pro vás nemusí představovat strašáka. Při kvalitních informacích a správném životním stylu překonáte toto období bez zbytečných starostí či stresu. A s tím vám pomůže náš program DiaMáma, kde se dozvíte vše, co o těhotenské cukrovce potřebujete vědět. Zajímavé informace či recepty naleznete také na našich sociálních sítích.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Těhotenská cukrovka na cestách

Těhotenská cukrovka na cestách

Léto se obvykle nese ve znamení různých výletů. Pro ženy s těhotenskou cukrovkou může cestování představovat určité výzvy. Jak se na cesty správně připravit?

Léto a těhotenská cukrovka : Pitný režim

Léto a těhotenská cukrovka : Pitný režim

V horkých letních dnech je pitný režim klíčovým pro správné fungování organismu. U těhotenské cukrovky je to zvláště důležité. Jak tedy na pitný režim během léta?

Rizika těhotenské cukrovky

Rizika těhotenské cukrovky

Správně léčena těhotenská cukrovka je velmi dobře zvládnutelná a mnohdy po porodu odezní bez zbytečných komplikací. Jaká jsou však rizika těhotenské cukrovky, pokud není dostatečně léčena?

Dopřejte sobě a svému miminku více.

Vzorové jídelníčky, tipy na zdravé recepty a komplexní informace.

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

950 Kč

celková cena včetně DPH

Přístup na 12 měsíců.