Cvičení při těhotenské cukrovce
Team DiaMáma | 24.1.2024
Stejně jako u klasické cukrovky je u těhotenské cukrovky nesmírně důležitý životní styl. Zdravým životním stylem, dostatkem pohybu a vyváženou stravou dokážete těhotenskou cukrovku efektivně zvládat a neohrozit při tom zdraví sebe či miminka.
Cílem léčby je, aby žena měla hodnoty cukru v krvi v normě – jako u ženy bez cukrovky. Léčba těhotenské cukrovku prioritně probíhá změnou a úpravou životního stylu či stravy. Jednou z nejdůležitějších bodů při úpravě životosprávy je i zařazení pravidelného pohybu do režimu dne maminky. Pravidelná mírná fyzická aktivita, jako je chůze nebo cvičení, může pomoci udržovat hladinu cukru v krvi na stabilní úrovni. Jak ale nastavit cvičení tak, aby to nebylo při těhotenství rizikové? Čtěte dál a dozvíte se více.
Význam cvičení při těhotenské cukrovce
Při těhotenství jako takovém koluje obecně několik babských rad, které však již dnes nejsou zrovna vhodné a to zejména u těhotenské cukrovky. Jedna z nich je například i „V těhotenství by měla maminka jíst za dva.“ nebo „V těhotenství by se nemělo běhat, aby se neublížilo děťátku.“ Zejména vtom druhém nesouhlasíme. Pohyb je zvláště důležitý při těhotenské cukrovce, ale také i při snaze udržet si zdravý životní styl mimo těhotenství. Pohyb, samozřejmě správně nastavený vzhledem ke zdravotnímu stavu maminky, má hned několik výhod.
- Regulace hladiny cukru: Pravidelná mírná až středně intenzivní fyzická aktivita může pomoci udržet hladinu cukru v krvi na stabilní úrovni. Cvičení podporuje efektivnější využití inzulínu tělem.
- Zlepšení celkového zdraví: Kromě kontroly cukrovky cvičení posiluje svaly, zlepšuje kardiovaskulární zdraví a podporuje celkovou pohodu.
- Menší přírůstek hmotnosti: I mimo těhotenství je známo, že vyvážená strava a pravidelný pohyb má za výsledek redukci hmotnosti. Stejně je tomu i při těhotenství a nárůst hmotnosti bude nižší než by byl bez pravidelné pohybové aktivity. Tím bude pro maminky i zotavování po porodu rychlejší.
Doporučené typy cvičení při těhotenské cukrovce
Je nezbytné, aby ženy před zahájením jakéhokoliv cvičebního programu konzultovaly aktivity se svým lékařem. Tento krok zajišťuje, že cvičení bude bezpečné jak pro matku, tak pro dítě. Také je důležité sledovat hladinu cukru v krvi. Pravidelné monitorování hladiny cukru v krvi před a po cvičení může pomoci v přizpůsobení intenzity a trvání cvičení. A jaké cviky jsou teda vhodné?
- Chůze a běhání
- Plavání
- Jóga a pilates
- Tanec
- Silový trénink s lehčími závažími
- Posilování rukou / nohou
- Cyklotrenažér
Tělo říká, co potřebuje. Je však důležité, aby si těhotné ženy byly vědomy jakýchkoliv změn ve svém těle během cvičení a přestaly cvičit v případě jakýchkoliv znepokojivých příznaků.
Fyzioterapie při těhotenské cukrovce
V těhotenství se mnoho žen potýká s bolestmi zad, nohou nebo dochází k otokům. Je to z důvodu, že v těle ženy roste miminko, zvyšuje se tělesná hmotnost a mění se těžiště těla. Tyto problémy lze velmi jednoduše vyřešit pomocí fyzioterapie, která je také při těhotenství doporučena a může maminkám pomoci.
Slouží především jako prevence těhotenských komplikací – pravidelná fyzická aktivita může snížit riziko vzniku gestační hypertenze a preeklampsie, které jsou častější u těhotenské cukrovky.
Při fyzioterapii se využívají různé cviky a metody, které nejenže pomohou zvládat nepříjemné bolesti během těhotenství, ale dokážou efektivně připravit maminku i na porod. K tomu se využívají například Kegelovy cviky. Tyto cviky jsou zaměřeny na posilování svalů pánevního dna, což je důležité pro prevenci inkontinence a přípravu na porod.
Zajímalo by vás více o cvičení a fyzioterapii během těhotenství s ohledem na těhotenskou cukrovku? V našem programu DiaMáma tomu věnujeme samostatné videolekce. Dozvíte se množství informací, tipů a triků od odborníků na tuto problematiku. Nebo nás sledujte na našich sociálních sítích, kde pravidelně sdílíme příspěvky na různá témata v souvislosti s těhotenskou cukrovkou. Buďte tak vždy v obraze a dostatečně informována. Těhotenská cukrovka nemusí být komplikace, ale příležitost ozdravit si životní styl.