Těhotenská cukrovka: Jaké podzimní plody by neměly chybět ve vašem jídelníčku?

Team DiaMáma | 18.9.2024

Podzim s sebou přináší mnoho chutné zeleniny a ovoce, která je navíc vhodná při těhotenské cukrovce. Které plody by neměly chybět ve vašem jídelníčku a proč?

Těhotenská cukrovka: Jaké podzimní plody by neměly chybět ve vašem jídelníčku?

Podzimní období je kouzelné nejen díky barevným proměnám přírody, ale nabízí také bohatou paletu čerstvých plodin. S příchodem chladnějších dnů nastává ideální čas na sezónní zeleninu a ovoce, jako jsou dýně, kapusta, jablka, hrušky nebo červená řepa. Pojďme se společně podívat, jak mohou tyto potraviny obohatit váš jídelníček a pomoci vám naplno využít to nejlepší, co podzim nabízí.

Těhotenská cukrovka a dýně

Dýně jsou bohaté na vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík a různé antioxidanty. Například oranžové dýně mají ve slupce betakaroten a další karotenoidy, které snižují záněty v těle.

Mezi populární druhy patří máslová dýně, muškátová dýně nebo dýně Hokkaido, kterou lze jíst i se slupkou. Další zajímavou odrůdou je špagetová dýně, jejíž vláknitá dužina po upečení připomíná špagety, a je tak skvělou náhradou za těstoviny v nízkosacharidové stravě. V kuchyni můžeme dýni využít na mnoho způsobů. Skvěle se hodí na přípravu krémové polévky, dýňového pyré, pečených hranolků nebo ji můžeme upéct spolu s jinou zeleninou jako výbornou a zdravou přílohu. Dýně má své místo i ve sladké kuchyni, kde se dá využít na pečení různých dezertů – bez cukru a klasické mouky, aby byly vhodné při těhotenské cukrovce.

A pro malou inspiraci jak zakomponovat dýni do našeho jídelníčku, máme tu pro vás pár receptů.

Těhotenská cukrovka a červená řepa

Červená řepa je výborným zdrojem mnoha prospěšných látek, včetně vlákniny, folátu (vitamínu B9), manganu, draslíku, železa a betainu. Obsahuje také přirozeně se vyskytující dusičnany, které se v těle přeměňují na oxid dusnatý, podporující zdraví srdce a zlepšující krevní oběh.

Pro ženy s těhotenskou cukrovkou je však důležité konzumovat červenou řepu s opatrností, protože obsahuje více sacharidů, které mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi. Nejlepší je zařadit červenou řepu do jídelníčku v menších porcích a kombinovat ji s bílkovinami a zdravými tuky, což pomáhá zpomalit vstřebávání cukrů a stabilizovat hladinu glukózy v krvi. Mladé menší bulvy lze jíst i syrové. Ty větší budou lépe chutnat vařené, pečené či kvašené. Tepelně upravená a následně vychlazená řepa je vynikající do salátů nebo jako součást různých zeleninových pokrmů. Její sladká a zemitá chuť se skvěle doplňuje třeba s kozím sýrem a také s tuňákem.

Těhotenská cukrovka: Jaké podzimní plody by neměly chybět ve vašem jídelníčku?

Těhotenská cukrovka a brambory

Brambory mají v naší kuchyni dlouhou a bohatou tradici a jsou základní ingrediencí mnoha klasických pokrmů. Nejsou však jen chutnou součástí jídelníčku – brambory jsou také výživnou potravinou bohatou na draslík, který je klíčový pro správnou funkci srdce a svalů. Obsahují také vitamín C, který posiluje imunitní systém a podporuje zdraví kůže.

Při těhotenské cukrovce je však konzumace brambor spojena s jistými riziky, protože brambory obsahují značné množství sacharidů, které mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi. Proto je důležité konzumovat brambory s mírou a vždy je kombinovat s dostatkem bílkovin, které pomáhají zpomalit vstřebávání sacharidů. Ideální je připravovat brambory se slupkou,  vařené nebo na páře – protože právě slupka je bohatá na vlákninu a může tak pomoci stabilizovat hladinu glukózy v krvi. Naopak, smažené bramborové hranolky nebo americké brambory jsou pro diabetiky nevhodné, protože rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. Ne zrovna vhodnou úpravou brambor je při cukrovce i kaše a další pokrmy připravené z bramborového pyré, například knedlíky.

Tip pro vás! Zkuste brambory uvařit už den předem a nechat je přes noc vychladnout v lednici. Ochlazením se část sacharidů přemění na tzv. rezistentní škrob, který naše tělo nedokáže už tak snadno strávit. Ochlazené brambory tedy budou méně ovlivňovat hladinu cukru v krvi. Druhý den už můžete brambory před konzumací normálně ohřát a užít si jejich chuť s nižším dopadem na glykémii. I tak ale opatrně s jejich množstvím na talíři.

Těhotenská cukrovka a jablka

Jablka jsou jedním z vůbec nejoblíbenějších druhů ovoce, a to z dobrého důvodu. Nabízejí nejen širokou škálu chutí a textur, od velmi sladkých až po osvěžující kyselá, od křupavých po měkká, ale jsou také bohatým zdrojem celé řady zdraví prospěšných látek. Obsahují vlákninu, která podporuje trávení a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi (středně velké jablko může obsahovat až 4 g vlákniny). Navíc jsou plná vitamínu C, draslíku a antioxidantů, které posilují imunitní systém, snižují zánět a pomáhají chránit srdce a cévy před poškozením volnými radikály. Většina těchto cenných látek se nachází ve slupce, proto je ideální konzumovat jablka neloupaná. Při těhotenské cukrovce budou vhodné méně sladké odrůdy, jako jsou například Granny Smith, Idared nebo Braeburn, i když rozdíl v obsahu sacharidů mezi odrůdami nebývá příliš velký. 

Jablka jsou perfektní jako rychlá, zdravá svačina – samozřejmě ne samotná, ale společně s dostatkem bílkovin. Skvěle se hodí i do nejrůznějších pečených dezertů. Můžete je zkombinovat také s masem, například kuřecím nebo vepřovým, kde jejich sladkokyselá chuť vytvoří dokonalý chuťový zážitek.

Těhotenská cukrovka: Jaké podzimní plody by neměly chybět ve vašem jídelníčku?

Těhotenská cukrovka a švestky

Také švestky nabízí široké spektrum zdravotních benefitů. Jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá zpomalovat trávení a vstřebávání cukrů, což je důležité pro udržení stabilní hladiny glukózy v krvi. Díky vysokému obsahu antioxidantů, jako jsou polyfenoly, švestky pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle, což může přispět ke snížení zánětů a ochraně buněk před poškozením. Švestky jsou navíc bohaté na vitamíny C a K, které posilují imunitní systém, a obsahují draslík, což je klíčová minerální látka pro regulaci krevního tlaku a podporu zdraví srdce.

V kuchyni jsou čerstvé švestky neuvěřitelně všestranné. Můžete je přidat do jogurtu či tvarohu, a připravit si tak zdravou svačinu nebo snídani. Jejich sladká a šťavnatá chuť je ideální do salátů. Pečené švestky se skvěle hodí jako příloha k masu nebo jako základ pro zdravé dezerty. 

Zajímá vás více o stravování při těhotenské cukrovce? Náš komplexní program DiaMáma vám ukáže jak na to. Skupina odborníků vás provede změnou životního stylu a stravování, abyste zvládli těhotenskou cukrovku v klidu a beze strachu o vaše zdraví či zdraví vašeho dítěte. Pro více tipů na vaření a chutných receptů nás nezapomeňte sledovat na našich sociálních sítích.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Dopřejte sobě a svému miminku více.

Vzorové jídelníčky, tipy na zdravé recepty a komplexní informace.

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

950 Kč

celková cena včetně DPH

Přístup na 12 měsíců.